Historia jako pokusa

40.00 zł 20.00 zł Najniższa cena w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 40.00 zł

Więcej informacji:

Historia jako pokusa. Spojrzenie przez perspektywę Westerplatte, red. Janusz Marszalec, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021, s. 426

Książka stanowi podsumowanie dwóch konferencji zorganizowanych w Muzeum Gdańska. Pierwsza odbyła się w 2018 r. pod nazwą „II wojna światowa. Operacje na pamięci”; druga – zatytułowana „Historia jako pokusa. Spojrzenie przez perspektywę Westerplatte” – miała miejsce rok później i została zorganizowana we współpracy z portalem historycznym ohistorie.eu, którego wydawcą jest Towarzystwo Historiograficzne – Koło Lubelskie.

Książka jest spojrzeniem kilkunastu badaczy kilku dyscyplin humanistycznych (również technicznych) a także praktyków zajmujących się muzealnictwem oraz edukacją na procesy instrumentalizowania przeszłości. Westerplatte jest tylko pretekstem do analiz wychodzących daleko poza jego horyzont. Sięgają one do sfery mitów i uprzedzeń, jakimi karmią nas ci, którzy ją opowiadają, nie zawsze mając ku temu akademickie kompetencje.

W tomie znajdziemy m.in. teksty: prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, prof. Petera Olivera Loewa, prof. Roberta Traby, prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz współtwórców Muzeum II Wojny Światowej – profesorów Piotra M. Majewskiego i Rafała Wnuka. Praca omawia spory o jeden z najważniejszych symboli II wojny światowej a także odsłania mechanizmy kreowania zbiorowych wyobrażeń o przeszłości. Czytelnicy znajdą w niej również opis zbioru pozytywnych praktyk pielęgnowania pamięci o czasach II wojny światowej.